Top

Coğrafi İşaret

Coğrafi işaret, bütün özelliklerini yahut özelliklerinin bir kısmını ilgili coğrafi kaynaktan alan ürünlerin ününden, ilgili coğrafi kaynak dışında yaşayanların haksız kazanç elde etmelerini önleyen bir sınai mülkiyet hakkı türüdür.

Coğrafi işaret, “menşei adı” ve “mahreç işareti” olarak iki sınıfta tescil edilir.

Coğrafi işaret başvurularında menşei adı olarak tescil edilen coğrafi işaretler için ürünün bütün özelliklerini ilgili yöreden alması gerekirken, mahreç işareti için ise ürünün özelliklerinden bir kısmını dahi ilgili coğrafi kaynaktan alması yeterli olmaktadır.

Türkiye’de coğrafi işaret başvuruları Sınai Mülkiyet Kanunu çerçevesinde korunmakta ve başvurular buna göre düzenlenmektedir.

Coğrafi işaret için ticaret odaları, ticaret borsaları, coğrafi bölgedeki üniversiteler, esnaf ve sanatkarlar odaları, üretici dernekleri, belediyeler, ilgili ürün ve coğrafi bölge ile ilgili kamu kuruluşları ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, ürünün tek bir üreticisi kalmış ise tek üreticisi, tescil başvurusunda bulunabilirler.

Mester olarak, uluslararası ve ulusal coğrafi işaret başvuruları konusunda danışmanlık, eğitim ve başvuru hizmetleri vermekteyiz.

Hemen başvurun

Coğrafi İşaret İşlem Ücretleri

Fiyatlar işlem harç ücretleri olup bilgilendirme amaçlıdır. Daha fazla bilgi için 0850 360 19 05 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Hizmetin Türü e-Devlet Üzerinden Yapılan Taleplere İlişkin Ücretler (TL)
Coğrafi İşaret Başvuru Ücreti 45
Coğrafi İşaret Tescil Belgesi Düzenleme ve Sicil Kayıt Ücreti 90
Coğrafi İşaret Tescil Belgesi Sureti Düzenleme Ücreti 90
Coğrafi İşaret Sicil Sureti Düzenleme Ücreti 90
Coğrafi İşaretin Tescile Konu Özelliklerinde Değişiklik Talebi Ücreti 45
Coğrafi İşaret Başvurusu Yapan veya Tescil Ettirende Değişiklik Talebi Ücreti 45
Coğrafi İşaret İtiraz İnceleme Ücreti 160
Bu işlem ücretleri Türk Patent ve Marka Kurumu’nun 2021 yılı için açıklamış olduğu işlem ücretleridir. Hizmet ücretleri için başvuru formunu doldurabilir veya 0850 360 19 05 numaralı çağrı merkezimizden bilgi alabilirsiniz.
Son güncelleme: 12.01.2020 21.31